تعریق زیاد از مشکلات شایعی است که در فصل گرما شدت پیدا میکند. شما میتوانید با انجام تغییراتی در رژیم غذایی خود این مشکل را به روش طبیعی رفع کنید. برای آشنایی با غذاهای مفید در کاهش تعریق با ما همراه باشید.

۱آب و عرق!

اگر بیش از اندازه عرق می کنید احتمالا به اندازه کافی آب نمی نوشید.

اگر بدن شما بتواند به درستی هیدراته شود نیازی ندارد تا به سختی کار کند تا دمای بدن را تنظیم کند. بنابر این کار کمتر بدن مساوی با کمتر عرق کردن است. راه حلی ساده اما بسیار موثر!

۲شیر کم چرب یا بدون چربی

موافقم که نوشیدن شیر پرچرب و کامل بسیار لذت بخش است اما متاسفانه این نوع شیر باعث تعریق می گردد. بنابراین اگر می خواهید کمتر عرق کنید شیر کم چرب و یا بدون چربی مصرف کنید.

در روز ۳ لیوان شیر برای کم کردن تعریق استفاده کنید.

۳غذاهای غنی از کلسیم

کلسیم مانند دیگر مواد مغذی برای حفظ سلامتی بدن ضروری است. اما جالب است بدانید که مصرف غذاهای حاوی کلسیم عرق ریزی را کم می کند. با خوردن غذاهای حاوی کلسیم تجهیزات لازم برای تعدیل درجه حرارت بدن فراهم شده و بدن نیازی به تلاش زیادی برای این کار ندارد، بنابراین تعریق کمتر می شود.

ماست کم چرب، پنیر چدار، پنیر، بادام، لوبیا پخته، کلم پیچ و خربزه و … حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند.

۴میوه و سبزیجات

داشتن یک رژیم سالم و متعادل راز حفظ سلامتی بدن است.

علاوه بر این که میوه و سبزیجات غنی از ویتامین و فیبر و آب هستند و کمک به هضم غذای دریافتی کرده در حفظ تناسب اندام ضروری می باشند، همچنین به علت کمک به هیدراته شدن بدن میزان عرق را نیز کم می کنند. بنابر این حتما در رژیم غذایی تان میوه و سبزیجات را به حد کافی بگنجانید.

۵روغن زیتون

اگر مطالب ما را در نت نوشت دنبال کرده باشید حتما می دانید که هر جا صحبتی از سلامتی در میان است معمولا رد پای روغن زیتون هم در ان جا وجود دارد!

همانطور که قبلا بارها اشاره کرده ایم هر چه بدن سخت تر برای هضم برخی مواد غذایی تلاش کند میزان عرق هم بیشتر می شود. روغن زیتون در دستگاه گوارش بدن به هضم غذا کمک شایانی می کند. علاوه بر این موجب تنظیم فشار خون و پایین آمدن کلسترول خون نیز می شود.

هر چه زودتر روغن زیتون و روغن های گیاهی را وارد رژیم غذایی تان کنید تا بدن و قلبی سالم را برای خودتان به ارمغان بیاورید!

۶- ویتامین B

ویتامین B یک ویتامین فوق‌العاده ضروری برای بدن انسان است. اگر بدن انسان را به یک ماشین تشبیه کنیم می توانیم بگوییم ویتامین B در بدن انسان نقش روغن موتور را ایفا می کند. اگر روغن موتور در ماشین نباشد و یا به موقع تعویض نشود ماشین به شدت آسیب خواهد دید.

کمبود ویتامین B نیز دقیقا همین بلا را بر سر بدن می آورد. این ویتامین ارزشمند موجب سهولت ارتباطات اعصاب و عملکردهای متابولیک بدن می شود. بنابراین اگر این ویتامین حیاتی در بدن باشد دیگر نیازی به تلاش بیش از حد برای کارکرد مناسب وجود ندارد و این به نوبه خود موجب کاهش تعریق می شود.

عوارض کمبود ویتامین B در بدن را جدی بگیرید و به منابع غنی از این ویتامین چنگ بزنید. غلات سبوس دار، پروتئین و سبزیجات از منابع این ویتامین ارزشمند به شمار می آیند.

اگر تصمیم دارید که از شر عرق کردن های بی اندازه رها شوید سعی کنید که این تغییرات ساده در رژیم غذایی تان را اعمال کنید. اگر تمام این موارد را رعایت می کنید ولی همچنان بیش از اندازه عرق می کنید به پزشک مراجعه کنید.

 

برخی شرایط خاص بدنی و برخی داروها باعث افزایش تعریق می گردند.