اختلال در خواب یکی از مشکلاتی می باشد که باید جهت درمان آن اول به طور دقیق علل آن ریشه یابی شود، در بسیاری موارد اختلال خواب میتواند منشاء در تغذیه و عادات اشتباه فرد داشته باشد، اما خارج از موارد ذکر شده یکی از مهمترین علل اختلال در خواب فرد می تواند به دلیل وزن کم یا لاغری بیش از اندازه باشد که در ادامه مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم.

 

اختلال خواب در افراد لاغر

 

 

 

محققان داده های بیش از ۱۵۰ بیمار مبتلا به «آپنه خواب انسدادی» (OSA) را که در بیمارستان پرنس ولز استرالیا ویزیت شده بودند، بررسی کردند.

 

 

 

اگرچه این اختلال ارتباط زیادی با چاقی دارد، اما محققان دریافتند ۵۲درصد بیماران دارای شاخص توده بدنی زیر ۳۰ بودند.

 

 

 

همچنین محققان دریافتند برخلاف افراد چاق تر، افراد لاغرتر مبتلا به آپنه خواب کمتر قادر به تحمل اولین مرحله درمان از طریق وسیلهCPAP (فشار مثبت مداوم هوا) هستند.

 

 

 

بعلاوه ۳۶ درصد بیماران غیرچاق اعلام کرده بودند که در طول دوره بررسی و مطالعه، استفاده از این وسیله را متوقف کرده بودند در حالی که ۱۳ درصد از افراد چاق این مورد را گزارش کرده بودند.

 

 

 

دکتر دنی اکرت، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «بیماران OSA غیرچاق گروه چالش برانگیزی از لحاظ درمان های موجود هستند و در مقایسه با بیماران چاق مبتلا به آپنه خواب، کمتر به درمان CPAP واکنش نشان می دهند

 

 

 

افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی دارای مشکلات تنفسی در طول خواب هستند. زمانیکه فرد تلاش می کند تا بخوابد، مجاری تنفسی به طورمداوم مسدود می شوند در نتیجه فرآیند ورود و خروج هوا به ریه ها کُند می شود.

 

 

 

معمولا این جریان کُند هوا منجر به بروز خروپف های مزمن و پرصدا می شود. این باور وجود دارد که OSA مزمن در سایر مشکلات مزمن سلامت نظیر بیماری قلبی- عروقی، افسردگی و دیابت نقش داشته باشد